Категорії

Правова допомога інформує

ID-карта в Україні: все, що потрібно знати

На зміну звичним паперовим паспортами в Україні приходять пластикові картки. Зараз вже оформити ID-картку можуть не тільки українці, які отримують паспорт вперше, але і інші категорії населення. ID-картка - це нова форма паспорта громадянина України з безконтактним електронним носієм. Для тих, кому ще немає 18-ти років ID-картка оформлюється строком на 4 роки, а тим, хто старше - на кожні 10 років.

У паспорт у формі картки вноситься наступна інформація: назва держави, назва документа, ім'я (з латинською транслітерацією, яку можна узгодити відповідно до інших документів, наприклад, посвідчення водія), стать, дата народження, унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі, номер самого документа, дата його видачі і закінчення терміну його дії, код уповноваженого суб'єкта, який видав паспорт, місце народження, оцифроване зображення обличчя та підпис власника картки.

Ця інформація дублюється на електронний чіп. Туди ж додається і змінна інформація, наприклад, реєстрація місця проживання, сімейний стан або інформація про дітей. Ці дані надалі можна буде додавати на електронний носій без необхідності перевипускати документ.

Також в міграційній службі відзначають, що при виготовленні пластикового паспорта кварто подати документ, який підтверджує присвоєний ідентифікаційний код. На візуальній частини картки передбачене місце для нього і це дозволить не носити з собою паперовий документ.

Але один папірець поки все ж носити доведеться. Це виписка з реєстру про місце проживання. Надалі ця інформація буде тільки на електронному носії ID-картки, але виписку при оформленні поки видаватимуть. Вона буде потрібна у випадках, коли необхідно візуально підтвердити місце реєстрації до тих пір, поки всі державні установи не будуть обладнані пристроями для зчитування інформації з чіпа.

Міняти діючий паспорт зразка 1994 року - у вигляді книжечки - поки не обов'язково. Але і отримати саме такий вид паспорта в Україні більше не можна. У всіх випадках, коли потрібна заміна паспорта - якщо він був втрачений або зіпсований, якщо відбулася зміна прізвища і т.д. - видається вже ID-картка. Пластикову картку отримують і всі, хто оформляє паспорт вперше по досягненню 14-річного віку.

Паспорти нового зразка оформляють підрозділи Державної міграційної служби (ДМС) України. Оформлення і видача першої ID-картки відбувається за місцем реєстрації. Надалі всі додаткові послуги можна буде отримати в будь-якому іншому підрозділі за місцем звернення.

В ДМС ID-картка видається безкоштовно для тих хто досяг 14-річного віку і отримує паспорт вперше. Заміна паспорта на ID-картку коштує 279,00 грн (87 грн за адміністративні послуги з оформлення і видачі та 192 грн за бланк). Оформлення за 10 днів обійдеться в 366 грн.

Що потрібно, щоб оформити ID-картку по досягненню 14 років?

Заява на оформлення паспорта заповнюється на місці. Для виготовлення паспорта потрібно надати наступні документи:

- свідоцтво про народження;

- оригінали документів, які підтверджують громадянство України та посвідчують особу батьків або одного з них. Якщо на момент народження дитини один з батьків не був громадянином України, потрібно додати ще довідку про реєстрацію дитини громадянином України;

- документи, які підтверджують дані для внесення додаткової змінної інформації: довідку органу реєстрації встановленого зразка;

- довідку про присвоєння ідентифікаційного коду або повідомлення про відмову від його прийняття.

ID-картка, яка оформляється вперше, видається не пізніше ніж через 20 робочих днів з моменту оформлення заяви. Відзначимо, що за несвоєчасне оформлення паспорта в Україні передбачена адміністративна відповідальність - попередження або штраф від 17 до 51 грн. Звернутися за оформленням паспорта необхідно не пізніше, ніж через місяць після досягнення 14-річного віку.

Що потрібно, щоб оформити ID-картку при зміні прізвища, в разі втрати паспорта або для заміни через пошкодження?

Міняти паспорт доведеться в разі зміни інформації, внесеної в нього (за винятком тієї, що відноситься до категорії інформації, яку можна замінити без перевипуску документа), при виявленні в ньому помилки або якщо він став непридатним для використання. Також переоформляється новий паспорт замість втраченого або вкраденого. І в цих випадках замість звичної книжки вже теж видається ID-карта. За бажанням оформити картку замість книжки можна і при необхідності вклеювати нове фото по досягненню 25-річного або 45-річного віку. Але в цьому випадку можна ще просто вклеїти фото в документ старого зразка.

ID-картка видається не пізніше, ніж через 20 робочих днів після оформлення заяви. Передбачена також і термінова видача - 10 робочих днів.

Для оформлення ID-карти потрібно надати такі документи:

- паспорт, що підлягає обміну;

- документи, що підтверджують причину заміни паспорта (крім завершення терміну дії і досягнення 25-річного або 45-річного віку);

- документи, які підтверджують дані для внесення додаткової змінної інформації, наприклад свідоцтво про народження дітей, про шлюб або його розірвання, свідоцтво про зміну імені;

- довідку про присвоєння ІПН або про відмову прийняти його.

У разі втрати або крадіжки паспорта додати до документів (крім паспорта) також потрібно заяву встановленого МВС зразка про втрату або крадіжку, та виписку з Єдиного реєстру досудових розслідувань (якщо паспорт був вкрадений на території України).

Відзначимо, що в разі необхідності замінити паспорт документи подати теж потрібно протягом місяця. Інакше загрожує адміністративна відповідальність - попередження або штраф у розмірі від 17 до 51 грн.

Але, наприклад, в разі, якщо потрібно в паспорт вклеїти фотографію по досягненню 25-річного і 45-річного віку, вибір все ще є. Можна оформити ID-картку, а можна просто вклеїти фото в паспорт-книжку.

За отриманням більш детальної інформації звертайтесь до відділу Середино-Будське бюро правової допомоги за адресою: м. Середина-Буда, вул. Троїцька 2 або телефонуйте за номером (05451) 7-10-62.