Правова допомога інформує

Як проголосувати НЕ за місцем реєстрації

Вибори Президента України відбудуться 31 березня 2019 року і виборчі дільниці будуть працювати з 08:00 до 20:00.

Хтось лікується у іншій місцевості, хтось перебуває у відрядженні, на навчанні або відпочиває на курорті України та ще чимало ситуацій, коли виборець перебуває не за своєю звичайною виборчою адресою.

Але убачається, що найбільш актуальним згадане питання постало перед виборцями з тимчасово окупованих територій України. Лише за офіційними даними Міністерства соціальної політики України станом на 29 жовтня 2018 року вимушених переселенців в Україні зареєстровано більше 1 500 000 осіб, і не потрібно бути експертом, щоб зрозуміти, що реально таких осіб набагато більше.

Проголосувати на прийдешніх виборах Президента України, знаходячись не за зареєстрованим місцем проживання, можливо через передбачену у законодавстві тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси.

Щоб змінити адресу голосування, виборцю потрібно особисто подати відповідну заяву до органу ведення Державного реєстру виборців із зазначенням дільниці чи адреси, за якою він бажає проголосувати.

При собі треба мати паспорт, тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України), посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

До заяви треба додати документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси (довідка з місця роботи чи навчання; документ, який підтверджує право власності або оренди на житло; проїзні документи, путівка в санаторій, довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи тощо).

Так само можуть змінити свою виборчу адресу виборці, які перебуватимуть у день виборів закордоном, або зареєстровані закордоном, але в день виборів перебуватимуть на території України, або зареєстровані закордоном, але в день виборів перебуватимуть не за місцем реєстрації.

Якщо ж у виборця немає зареєстрованого місця проживання, він може визначити свою виборчу адресу за погодженням із центром, який веде облік бездомних осіб, або соціальною службою.

Заяву треба подати не пізніше ніж за 5 днів до дня голосування, тобто до 25 березня включно.

Тимчасова зміна місця голосування без зміни виборчої адреси забезпечує включення виборця до списку виборців на відповідній виборчій дільниці одноразово виключно на день голосування – 31 березня.

У разі призначення повторного голосування, виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно буде повторно подати відповідну заяву. Так само не пізніше ніж за 5 днів до дня голосування.

Нагадаємо:

За отриманням більш детальної інформації звертайтесь до відділу Середино-Будське бюро правової допомоги за адресою: м. Середина-Буда, вул. Троїцька 2 або телефонуйте за номером (05451) 7-10-62.